Yeni Bir Kredi Kartı Almak İçin İzlenmesi Gereken Yollar


Yaşadığımız yüzyılda kredi kartları alışveriş konusunda bizlere inanılmaz kolaylıklar sağlayabiliyor, fakat kredi kartlarına sahip olabilmenin bazı şartları vardır. Güncel kredi kartı alma şartlarını sıralamak gerekirse; 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 18 yaş altı çocuklar için aile bireylerin kendi kartlarından ek kart çıkartması yolu ile yeni bir kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

18 yaşından büyük olanlar için kredi notu önemli bir faktördür. Bankaların geçmişteki finansal hareketliliğiniz ve Finansal siciliniz incelendikten sonra yeni kredi kartı alıp alamayacağınıza karar verilir.

Yüksek Limitli Kredi Kartı Almak;

Limiti yüksek olan kredi kartı almak için gelirlerinizi belgelemeniz ve bankaya gelir belgesi beyanı vermeniz gerekir. Bazı bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak sizlere yeni kredi kartı verebilirler. Yeni kredi kartı alırken bankalar kredi notunu inceler:

Kredi Notları Dağılımı;

0 kredi notu az riskli gruba girer, aktif çalışma durumunuza göre herhangi bir bankadan kredi kartı alabilirsiniz. 1 ile 699 arasındaki kredi notu en riskli grupta sayılmakta ve kredi kartı alma zorlaşmaktadır. Bunun için teminat gösterilmesi gerekir. 700 ile 1099 arasında kredi notu olanlar orta riskli müşterilerdir ve bu gruptakilerin de gelir düzeyine göre kredi kartı alma ihtimali vardır. Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan müşteriler az riskli kabul edilir, kredi notu 1500 ile 1699 arasında olanlar kredi kartı alma potansiyeli yüksek müşterilerdir. Gelir düzeyleri yüksek ise yüksek limitli kredi kartı alabilirler. 1700 ile 1900 arasında kredi notu olanlar çok iyi grupta kabul edilirler ve yüksek limitli bankaların premium özellikli yeni kredi kartlarına sahip olabilirler.

Kredi Kartı Başvuru Şartları?

Alışveriş konusunda birçok avantajı bulunan yeni kredi kartı başvurusu sırasında bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bunların en başında ise limit kontrolü gelir. Düzenlenen kanuna göre bir kişinin toplam kredi kartı limiti, gelirinin 4 katı olabilir. Bunun üstüne çıkılması mümkün değildir. Bu yüzden başvuru yaparken hesabınızı kontrol ederek mümkün olan limit hakkında fikir sahibi olmalısınız. Eğer yeterli düzeyde kredi kartı limiti boşluğunuz varsa o kadarlık talepte bulunabilirsiniz. Basit bir örnek verecek olursak; 2.000 TL aylık gelirinize, 8.000 TL limitli toplam kredi kartınız olabilir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı Alma Şartları;

Bu yeni kredi kartlarında sicili bozuk olanlara da kart verilmeye başlandı. Bu kartların limitleri düşük olsa da ihtiyaç sahiplerine büyük yarar sağlamaktadır. Yüksek limitli Kredi kartı başvurusunda son olarak önemli olan ise kredi notudur. Yani bankalarda olan finansal karneniz, geçmişten günümüze gelen finansal performansınız önemlidir. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır bilmeniz gereklidir. Kredi notu; bankalardan yararlanmak istediğiniz hizmetler doğrultusunda, sizin gelecekte nasıl bir davranış sergileyeceğinizi gösterir. Diğer bir değişle ; borçları ödeme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınız hakkında bilgi verir. Bu yüzden bankaların hizmetlerinden faydalanmak istediğinizde, bankaların ilk olarak baktıkları seçenekler arasında kredi notu da yer alır.

Yeni Kredi Kartı Almak İçin Sigorta Gerekli mi?

Yeni yönetmeliğe göre eğer geliriniz tespit edilemiyorsa en yüksek kart  limitiniz en fazla 1000 lira olmalıdır. Eğer gelirlerinizi ve kar payınızı belgeleyen herhangi bir gelir gider belgeniz yoksa en fazla 1000 lira limitli kredi kartı alabilirsiniz. Sigortalı olma şartı yeni kredi kartı alma konusunda aranmaz.

Yeni Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Belgeler;

Yeni bir kredi kartı almak için başvuruda bulunmak istiyorsanız gelirinizi tespit edecek evraklara ihtiyacınız vardır. Küçük ölçekli bir esnaf iseniz vergi levhası ve 3 yıllık gelirinizi ortaya koyacak bir belge ile birlikte başvurabilirsiniz. Özel şirketlerde veya kamuda çalışan biriyseniz gelirinizi gösteren maaş bordrosu ile başvurabilirsiniz.

Bankalarda Hesabı Olmayan Vatandaş Yeni Kredi Kartı Alabilir mi?

Daha önce hiç bir bankayla  çalışmayan kişiler için kredi notu oluşturulamıyor.(5 yıl içinde hiçbir bankayla hiçbir iş yapmayanlar için kredi notu oluşturulamıyor). Yani bu kimseler bankayla ilgili herhangi bir geçmişleri olmadığından banka açısından belli bir risk potansiyeli taşırlar. Kredi notu oluşmayan kişiler yani kredi notu 0 olanlar kredi kartı başvurularını yapabilirler ancak kesin olarak yeni kredi kartı alıp alamamaları tamamen bankanın inisiyatifine bağlıdır.

Kredi Kartı Kullanımında Sayı Sınırı Var mı?

Böyle bir sınırlamanın kesinlikle olmadığını söyleyebiliriz. Finansal sicili temiz olan ödeme yapabilecek durumda olan insanların en az 2 tane kredi kartının olması tavsiye edilir. Çünkü bazen bir kredi kartında sorun çıkabilir, bu durumda ödemenizi yapabilmeniz için diğer kartını kullanabilirsiniz. Tek bir banka ile çalışma şartı yoktur istediğiniz kadar bankadan hesap açtırabilirsiniz ve her bir bankanın kredi kartını kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin finansal gücünüz ve para akış sirkülasyonuna bağlıdır.

Yeni Kredi Kartı Almak İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Kanunlara göre bireysel başvuruda bulunabilmeniz için 18 yaşını geçmiş olmanız gerekiyor, ancak 18 yaşında ulaşmamış olsanız da velileriniz tarafından sizler için çıkarılacak ek kartla yeni kredi kartına sahip olabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir