Kredi Kullanmak İçin Uygun Musunuz?


Konut ya da otomobil, tatil, evlilik, ev eşyalarının yenilenmesi, üniversite… Birbirinden farklı ihtiyaçlar için bankaların sunduğu bireysel kredi ürünleri acil nakit ihtiyacını çözüyor ve bizlerin rahat bir nefes almasına imkan tanıyor. Fakat her kredi talebi pozitif yanıtlanmıyor.

Yazımızda kredi almak için uygun musunuz sorusuna yanıt arayacağız.

Kredi Notunuz Kaç Puan Olmalı?

Kredi alabilmek için yegane kriter kredi notu. Kredi notu, sizlerin finansal geçmişinizi içeren bir puanlama sistemi olduğu için ülkemiz bankaları bu notun yüksek olmasına fazlasıyla önem veriyor. 0 ile 1900 arasında değişen bu puanlama sisteminde puanınız ne kadar yüksek olursa kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksek oluyor. 0 ve 1900 arasında ayrıca bankaların dikkat ettiği sınıflandırma bulunuyor:

E) 0-699 Riskli

D) 700-1099 Orta riskli

C) 1100-1499 Az riskli

B) 1500-1699 İyi

A) 1700-1900 Çok İyi

Kredi puanınızla birlikte gelir durumunuz ve sigortalılık süreniz de birlikte bir değerlendirme aşamasından geçmektedir.

Sigortalılık Süresi Ne Kadar Olmalı ?

Sigortalılık süresi, kredi veren bankaların başvuru sürecinde dikkat ettiği bir diğer nokta. SGK, sizin devamlı bir işte çalıştığınızın göstergesi olduğundan bankalar tarafından aranılan bir kriter. Talep edilen sigortalılık süresi bankadan bankaya değişim gösterse de çoğu banka için genellikle minimum 3 aydır.

Aylık Gelir Ne Kadar Olmalı?

Aylık gelir, çekilmek istenen tutarla doğru orantılıdır. Yüksek tutarda kredi çekebilmek için gelirin de yüksek olması gerekir. Yasal olarak aylık toplam taksit ödeme tutarınız, belgelenebilir gelirinizin yüzde ellisini geçemez. Yani aslında burada tüketicinin yararına bir durum var. Bilinçsiz bir şekilde anlık nakit akışını sağlamak için farklı bankalardan kredi alırsanız aylık ödemelerde zorlanabilir dahası geçiminizi riske sokabilirsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Başka Şart Var Mı?

Tüm kredi kullanımları için yaş sınırı vardır. Bankalardan kredi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bununla birlikte kredi türlerine göre de çeşitli şartların sağlanması beklenir. Bu şartları sıralayacak olursak:

Konut kredisi: Almak istenilen konutun satış değerinin yüzde 25’i kadar peşinat olmalıdır. Ayrıca seçilen konut, krediye uygun olmalıdır.

Araç kredisi: Almak istenilen aracın fatura bedeli üzerinden kredilendirme oranı uygulandığı için peşinat bulundurulmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir