Kredi Notunuzun Sıfır Olması Dünyanın Sonu Değil!


Ülkemizde kredi kullanmak isteyen pek çok insanın ortak problemi kredi başvurularının yanıtının negatif olmasıdır. Bankalardan gelen negatif görünümün sebebi farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken genelde kişinin kredi notuna bakıyor.

Kredi notu ne kadar yüksekse, kredi alma ihtimali de o kadar yüksektir. Peki kredi notu sıfırsa ne yapmalı? Bu yazıda kredi notu sıfır olanların nasıl kredi notu oluşturabileceği aktarılıyor.

Nedir Bu Kredi Notu?

Kredi puanı KKB  (Kredi Kayıt Bürosu )tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşturulurken sizin bankalarla olan tüm ilişkiniz incelenir ve notunuz buna göre şekillenir. Önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleriniz, kullandığınız kredi kartları vb. kredi notunuzun yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli faktörlerdir.

Kredi Notunuz Sıfırsa;

Kredi notunuzun düşük olması kredi onayı alamamanızın başlıca sebebidir. Sebeplerden bir diğeri ise kredi notunun henüz var olmamasıdır.Ödeme gücünüz olduğu halde bazen kredinize onay gelmeyebilir.Bu durumda kredi notunuz sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır:

  • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmamış olmak,
  • Hiç kredi kartı kullanmamış olmak,
  • Hiç kredi çekmemiş olmak,

Yani kısacası banka sizi tanıyamamaktadır. Böyle bir durumda bireysel kredi ürünlerinin herhangi birinden faydalanmak istediğinizde bankalar sizin ödeme alışkanlıklarınızı bilmediğinden ve bu konuyla ilgili bir öngörüde bulunmadıklarından kredi vermeye sıcak bakmaz.

Kredi Notunuz Sıfırsa Ne Yapabilirsiniz?

Kredi notunuz sıfırsa ve kredi çekmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun oluşmasını sağlamak için düşük limitli bir kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Düşük limitli kredi kartınızla harcama yaptığınızda ve her ay borcunuzu tamamen düzenli bir şekilde ödediğinizde kredi notunuz oluşmaya başlar. Borçlarınızı aksatmadan ödemeniz ve kredi limitinizin yarısından daha azını kullanmanız halinde yüksek bir kredi notu elde edebilirsiniz. Kredi notunuz sıfırken düşük limitli kredi kartını maaş aldığınız bankadan isteyebilirsiniz.

Kredi notunuzu oluşturabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif yöntem mevduat hesabı açmaktır. Herhangi bir bankadan mevduat hesabı açtırarak bu hesaba düzenli para giriş çıkışı yapın. Alışverişlerinizi ve otomatik fatura ödemelerinizi bu hesap  ile yapmak bir nevi kendinizi bankaya ispatlamak olacaktır. Bu hesaptaki düzenli para giriş çıkışı kredi notunuzun oluşmasını ve yükselmesini sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir