İşi Olmayanlar Bankalardan Kredi Kullanabilir mi?


Ülkemizde herhangi bir bankadan kredi almak için gereken şartları sağlamak sanıldığı kadar kolay olmayan bir durumdur. Kredi alma şartlarının tamamlanması, kredi notuna bakılması ve bankanın onay vermesi halinde ancak banka kredisi kullanılabilir. Bunun için özellikle mali anlamda size sunulan banka kredisini geri ödeyeceğinizi bankaya kanıtlayan verilerinizin olması bankanın kredi kullanımına izin vermesi için en önemli unsurdur. Aksi takdirde banka kredinizin onay alması ciddi anlamda zora girer. Tahmin edebileceğiniz gibi hiç bir finans kurumu geri alamayacağı bir parayı müşterisine vermek ve devamında gelecek uzun ve sancılı süreç ile ilgilenmek istemez. Çalışan veya işveren olarak sunacağınız belgeler ise banka kredisi için ilk sırada önemi bulunan evraklardır.

Gelin hep birlikte akıllara takılan banka kredileri ile ilgili soruların cevaplarını arayalım.

  • Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Çalışıyor Olmak Zorunlu mudur?
  • İşsiz Bir Kişi Banka Kredisi Alabilir mi?
  • İşsiz İnsan Nasıl Kredi Alabilir?
  • Kredi Alabilmek İçin Ne Kadar Süreli Çalışan Olunmalıdır?

Kredi Alabilmek İçin Çalışıyor Olmak Zorunlu Mudur?

Bir bankaya kredi için başvurduğunuzda pozitif geri dönüş alabilmek için öncelikle çalışan olmanız gerekir. Çünkü düzenli geliriniz (maaş) ve bir mali dayanağınız olmadan bankadan kredi almayı denemek bankanın onay vereceği bir durum olmaz. Parasını geri alamama ihtimali bulunan bir bankanın parasını bilinçsiz şekilde dağıtması günümüzde kabul edilebilir bir gerçek olmayacaktır. Ayrıca çeşitlinedenlerden dolayı ödenecek taksit veya banka kredisi meblağının büyük olduğu durumlarda ek gelir getirici evraklar da istenebilir. Bunun için kira veya gayrimenkul tapularına bakmak gerekir.

İşsiz Bir Kişi Banka Kredisi Alabilir mi?

Çalışmayan birisi banka kredisi başvurusu yaptığında genellikle pozitif geri dönüş alması oldukça zordur. Çünkü finansman gücünün bir anlamda olmadığını anlatan birisi olduğundan dolayı kredi ödemesi tahsis edilmez. Bunun için de ülkemizde bazı kurumlar hariç işi olmayan kişilerin banka kredisi almasının oldukça zor olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sicil kaydında bozukluk olanlar veya işi olmayanlara kredi verdiğini dile getiren kurumlar da bulunur. Bu kurumların şartlarını da araştırmak ve şartları tam manasıyla yerine getirdikten sonra kredi için başvurmak gerekir. Aksi takdirde daha sonrasında sorun çıkması ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır.

İşsizler Nasıl Banka Kredisi Alabilir?

İşsiz birisinin nakte ihtiyacı olduğunda telefon hattı üzerinden küçük tutarlarda krediler elde edebilir. Genelde bunun yapılması için operatörünüzün sağladığı faturalı hattınızın olması gerekir. Faturalı hat kullandığınız için bir puanınız oluşur. Puanınız değerlendirilerek size puanınız karşılığı olan en uygun mobil telefon verilir. Mobil telefon henüz kutusu açılmamış ve sıfır olduğundan dolayı satılması da kolay olur. Bu sayede siz de kısa vadeli ve miktarlı kredi almış olursunuz. Bu yolu denemek ve hayata geçirmek konusunda kesinlikle herhangi bir engel yoktur. Yasal olarak da bunu gerçekleştirdiğinizde muhtemelen bir sorunla karşılaşmazsınız.

Ne Kadar Süreli Çalışan Olunmalıdır?

Banka kredi onayı alabilmeniz için herhangi bir işletmede veya kurumda SSK veya Bağkur üzerinden ispat edilebilen bir geçmişiniz olacak şekilde en az 3 aylık geçmişiniz olmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir